11 Ocak 2010 Pazartesi

AŞÜRE (GLUTENSİZ YANİ BUĞDAYSIZ) ÇÖLYAKLILAR İÇİN

AŞÜRE ZAMANI GELDİ HATTA GEÇİYOR. BU YIL BENİM İÇİN BİRAZ HÜZÜNLÜ GEÇİYORDU, GEÇENYIL AŞÜRE ZAMANI ÇÖLYAK TEŞHİSİM KONMADIĞI İÇİN AŞÜRE YİYEBİLİYORDUM. AŞÜREYİ ÇOK ÇOK SEVMESEMDE OLURSA YERDİM. BU YIL KOMŞULARIN GETİRDİĞİ AŞÜRELERE ŞÖYLE BİR BAKIP MUTFAĞA KOYUYORDUM, BEN YİYEMİYORUM DİYE EVDEKİLERDE YEMEK İSTEMİYORDU, ONLARA NEREDEYSE ZORLA YEDİRİYORDUM.  İŞ YERİNDE ARKADAŞLAR AŞÜRE GETİRİYOR, ONLAR AŞÜRE YERKEN BEN MEYVE YİYORDUM. ASLINDA ÇOK ŞİKAYETÇİ DEĞİLDİM BU DURUMDAN ÇOKTA BAYILMIYORDUM NASILSA. AMA BU SABAH AYŞİŞ AŞÜRE YAPIYORUZ DİYİNCE ŞAŞIRDIM. NASIL YANİ? DİYE İÇİMDEN GEÇİRDİM. SONRA ABLAMIN MALZEME LİSTESİNİ SAYIŞINI ENDİŞELİ GÖZLERLE DİNLEDİM. FASÜLYE DEDİ NOHU DEDİ ÜZÜM DEDİ ŞİMDİ BUĞDAY DİYECEK BENDE BU AŞÜREYİ SEYREDECEĞİM DİYE DÜŞÜNÜRKEN ''BUĞDAY YERİNE PİRİNÇ KOYACAĞIZ ''DEDİ  ''HAH ŞİMDİ OLDU'' DEDİM,                     AMA İÇİMDEN,
SONRADA AŞÜREYİ YAPTIK. GERÇEKTEN GÜZEL OLDU. HEMEN PAYLAŞMAK İSTEDİM ÇÖLYAKLI DOSTLARDA AŞÜRE YİYEBİLSİN DİYE. TEŞEKKÜRLER AYŞİŞ SEN GERÇEKTEN HARİKASIN İYİKİ VARSIN. BU KADAR İNCE OLDUĞUN İÇİN  ÇOK TEŞEKKÜRLER.
MALZEMELER
1 SU BARDAĞI NOHUT
1 SU BARDAĞI FASÜLYE
1 SU BARDAĞI KURU ÜZÜM
1 SU BARDAĞI PİRİNÇ
1 SU BARDAĞI TOZ ŞEKER
1 ÇAY BARDAĞI PEKMEZ
1 PORTAKALIN KABUĞU
1 ELMA
5 ADET KURU KAYISI
FINDIK, ÇAM FISTIĞI, CEVİZ, BADEM, TARÇIN, NAR
YAPILIŞI
1- NOHUT VE FASÜLYEYİ ISLATIN
2- ERTESİ GÜN NOHUT VE FASÜLYEYİ DÜDÜKLÜ TENCEREDE 35 DAKİKA HAŞLAYIN
3- DAHA SONRA İÇERSİNE PİRİNÇ, ÜZÜM, KÜÇÜK KÜÇÜK DOĞRANMIŞ ELMA, RENDELENMİŞ PORTAKAL KABUĞU VE KAYISILAR EKLENİR YAKLAŞIK YARIM SAAT KAYNATILIR.
4- İÇERSİNE ŞEKER VE PEKMEZ EKLENİR KARIŞTIRARAK PİŞİRİLMEYE DEVAM EDİLİR.
5- KOYULAŞINCA KAPATILIR FINDIK, ÇAM FISTIĞI, CEVİZ, BADEM, TARÇIN, NAR İLE SÜSLENEREK SERVİS YAPILIR.
AFİYET OLSUN.Hiç yorum yok: